TASDİK OLACAK TİCARİ DEFTERLER İLE İLGİLİ HATIRLATMA

Aralık 24, 2013 | kategoriler: 2013 Sirküler, Duyurular, Haberler, Sirküler | gönderen

Şirketlerin tutacağı defterler, bunların açılış ve kapanış onayları, Yeni Türk Ticaret Kanunu 64. Maddesinde hüküm altına alınmıştır. Ayrıca, konuyla ilgili 19.Aralık.2012 tarih, 28502 sayılı Resmi Gazetede Ticari Defterlere ilişkin tebliğ yayınlanmıştır.

Konu Türk Ticaret Kanunu 64. Maddesinde;

“(3) Fiziki ortamda tutulan yevmiye defteri, defteri kebir ve envanter defteri ile dördüncü fıkrada sayılan ( Pay defteri, yönetim kurulu karar defteri ve genel kurul toplantı ve müzakere defteri) defterlerin açılış onayları, kuruluş sırasında ve kullanmaya başlanmadan önce noter tarafından yapılır. Bu defterlerin izleyen faaliyet dönemlerindeki açılış onayları, defterlerin kullanılacağı faaliyet döneminin ilk ayından önceki ayın sonuna kadar notere yaptırılır. Pay defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere  defteri yeterli yaprakları bulunmak kaydıyla izleyen faaliyet dönemlerinde de açılış onayları yaptırılmaksızın kullanılmaya devam edilebilir. Yevmiye defterinin kapanış onayı, izleyen faaliyet döneminin altıncı ayının sonuna kadar, yönetim kurulu karar defterinin kapanış onayı ise izleyen faaliyet döneminin birinci ayının sonuna kadar notere yaptırılır.”

 Ticari defterlere ilişkin tebliğin 11. Maddesinde;

“(4) Limited şirketlerde müdür veya müdürler kurulunun şirket yönetimi ile ilgili olarak aldığı kararlar genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilebileceği gibi ayrı bir müdürler kurulu karar defteri de tutulabilir. Müdürler kurulu karar defterinin tutulması halinde açılış ve kapanış onayları dahil olmak üzere yönetim kurulu karar defterine ilişkin hükümler uygulanır. Kararların genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilmesi halinde 10 uncu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen hususların yazılması zorunludur. Ayrı bir müdürler kurulu karar defteri tutulması halinde müdür veya müdürler kurulu kararları genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilemez.”

 Şeklinde hükme bağlanmıştır.

Yukarıdaki açıklamalara göre;

Anonim Şirketler:

 • Yevmiye Defteri,
 • Defteri kebir,
 • Envanter defteri,
 • Pay defteri,
 • Yönetim kurulu karar defteri,
 • Genel kurul toplantı ve müzakere defteri.

Tutacaklardır.

Limited Şirketler:

 •  Yevmiye Defteri,
 • Defteri kebir,
 • Envanter defteri,
 • Pay defteri,
 • Müdürler kurulu karar defteri,
 • Genel kurul toplantı ve müzakere defteri.

Limited Şirketlerde müdür veya müdürler kurulunun şirket yönetimi ile ilgili olarak aldığı kararlar genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedebileceği gibi ayrı bir müdürler kurulu karar defteri de tutabilir. Yönetim ile ilgili kararları genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydetmeyi tercih eden limited şirketler, yukarıda yazılı olan müdürler kurulu karar defterini tutmazlar.

Müdürler kurulu karar defterinin tutulması tercih edilirse, açılış ve kapanış onayları dahil olmak üzere yönetim kurulu karar defterine ilişkin hükümler uygulanır. Ayrı bir müdürler kurulu karar defteri tutulması halinde müdür veya müdürler kurulu kararları genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilemez.

DEFTERLERİN AÇILIŞ ONAYLARI:

2014 yılında kullanılacak olan;

Yevmiye defteri, Defteri kebir, envanter defteri ve yönetim kurulu karar defteri (Limited şirketlerde tercih edilmişse müdürler kurulu karar defteri) 2013 yılı aralık ayının sonuna kadar notere açılış onayları yaptırılır. Pay defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defteri ise yeterli yaprakları bulunmak kaydıyla her yıl açılış onaylarının yaptırılmaksızın kullanılmaya devam edilebilir.

DEFTERLERİN KAPANIŞ ONAYLARI:

2013 Takvim yılına ait olan;

Yevmiye defteri, 2014 yılı haziran ayının sonuna kadar,

Yönetim kurulu kara defteri (Limited şirketlerde tercih edilmişse müdürler kurulu karar defteri) 2014 yılı Ocak ayının sonuna kadar kapanış onaylarının yaptırılması gerekmektedir.

 

ONAY YENİLEME (ARA TASDİK):

Yönetim kurulu karar defteri, yevmiye defteri envanter defteri ve defteri kebir yeterli yaprakları bulunması halinde yeni hesap döneminin ilk ayı içerisinde onay yenilemek suretiyle kullanılmaya devam edilebilir.

 

Saygılarımla…

 

 

                                  

 

Yazar Hakkında

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>