Sigorta Priminde Yeni Bölgesel Teşvikler

Temmuz 19, 2013 | kategoriler: 2013 Sirküler, Duyurular, Haberler, Sirküler | gönderen

Sayın Müşterilerimiz,

Değerli Meslektaşlar,

            14.07.2013 tarih ve 28707 sayılı Resmi Gazetede 2013/4966 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı yayımlanmıştır. Karar ile; 5510 sayılı Sosyal Sigortası Kanununun 81 inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden uygulanacak ilave puan, ilave uygulanacak iller ve uygulama süreleri belirlenmiştir.

            Bilindiği üzere primlerini süresinde yatıran ve borcu bulunmayan özel sektör işverenleri için 5510 Sayılı Kanun gereği prime esas matrahları üzerinden yüzde 5’ lik bir prim desteği yürürlüktedir. Getirilen bu ilave prim bölgesel nitelikte ve prime esas kazanç matrahı alt sınırına tabi bulunuyor. Üç gruba ayrılan ve gruplar itibariyle üç ayrı tarihe kadar devam ettirilmesi öngörülen bu ilave teşvik sigorta prim tabanına yani alt sınırına göre yüzde 5 oranını esas almaktadır. Bir başka deyişle 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinde öngörülen ve uygulanmakta olan malüllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi işveren hissesine beş puanlık prim teşvikine ilave olarak, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanmak üzere altı puan ilave edilerek suretiyle sigorta primi teşviki uygulanacaktır. Uygulama belirlenen illerde % 5’ lik prim teşvikinden yararlanmakta olan, primlerini süresinde yatırmakta olan işyerlerinden en az 10 çalışanı olanlarını kapsamaktadır. Uygulama 01.01.2013 tarihinden geçerli olmak üzere kararın yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir.

            Ayrıca;

            Beş puanlık prim teşvikinde yararlanamayan işyerleri ile Yatırımlarda Devlet yardımları hakkında kararlar çerçevesinde düzenlenen teşvik belgeleri kapsamında gerçekleştirilecek yatırımlarla istihdam edilen sigortalılar için teşvikten yararlanan işyerleri bu yeni teşvikin kapsamı dışında dışında tutulmuşur.

Saygılarımla…

Yazar Hakkında

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>