6111 SAYILI KANUNDA YER ALAN BAZI BAŞVURU VE İLK TAKSİT ÖDEME SÜRELERİ UZATILMIŞTIR

Ekim 22, 2012 | kategoriler: 2011 Sirküler | gönderen

            6111 Sayılı Kanunun (Bazı Alacakların yeniden yapılandırılması hakkındaki Kanun) İkinci, üçüncü ve dördüncü kısımlarında yer alan başvuru süreleri ile  (Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak olan ödemeler hariç) ilk taksit ödeme süreleri, Kanunda belirtilen sürelerin bitiminden itibaren bir ay uzatılmıştır.

Bakanlar Kurulu Kararı ile 6111 sayılı kanunun;

  • 2. Maddesinde düzenlenen kesinleşmiş vergi alacakları,
  • 3. Maddesinde düzenlenen kesinleşmemiş veya dava safhasında bulunan amme alacakları

6 ila 9. Maddelerinde düzenlenen Matrah ve Vergi artırımı ile ilgili başvurular

31.Mayıs.2011 tarihine kadar yapılabilecektir.

Bu Maddeler kapsamında hesaplanan tutarlar ise 30.Haziran.2011 tarihine kadar tamamen veya talep edilmesi halinde ilk taksitinin 30.Haziran.2011 tarihine kadar ödenmesi şartıyla ikişer aylık ödemeler halinde azami 18 eşit taksitte ödenebilecektir.

      Stok, Kasa ve ortaklardan alacaklarla ilgili beyanlar 30.Haziran.2011 tarihine uzatılmıştır.

Beyan edilen genel orana tabi makine, teçhizat, demirbaş ve emtiaların bedeli üzerinden      % 10 oranı, indirimli orana tabi diğer makine, teçhizat, demirbaş ve emtiaların bedeli üzerinden tabi olduğu oranların yarısı esas alınarak hesaplanacak KDV nin ayrı bir beyanname ile sorumlu sıfatıyla beyan edilerek, beyanname verme süresi içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

      31.12.2010 tarihli Bilançolarında görülmekle birlikte işletmelerinde bulunmayan Kasa mevcutları ve ortaklardan alacak tutarlarını da 30.Haziran.2011 tarihine kadar Vergi Dairelerine beyan etmek suretiyle kayıtlarını düzeltmeleri gerekmektedir. Beyan edilen tutarlar üzerinden % 3 oranında hesaplanan verginin ise beyanname verme süresi içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

Saygılarımla…

Yazar Hakkında

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>